Skip to content

380 Hoover Ave - Unit 156Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2006

Property Information

Block697
Lot95
QualifierC0156
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage4.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$86,100
57%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,625+4.2%
2024$4,438+4.4%
2023$4,249+1.7%
2022$4,177+10.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5328, Page 891

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4934, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1971