Skip to content

160 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Date
Apr 27, 2009

Property Information

Block698
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionB1S
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,520
Acreage1.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,400
39%
Improvement Value:$427,800
61%
Total Assessment$699,200

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950