Skip to content

42 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$398,000
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block699
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,620
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,600
28%
Improvement Value:$217,500
72%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,247+3.8%
2024$9,873+4.0%
2023$9,495+1.6%
2022$9,350-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$398,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 6279, Page 830

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5854, Page 571

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5270, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1930