Skip to content

34 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1921

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block699
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,556
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
36%
Improvement Value:$149,400
64%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,937+3.8%
2024$7,647+4.0%
2023$7,355+1.6%
2022$7,242-15.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,556DeedBook 20200, Page 19976

Property Built

Built

Year Built: 1921