Skip to content

44 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block699
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage2,284
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
24%
Improvement Value:$274,300
76%
Total Assessment$362,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,293+3.8%
2024$11,843+4.0%
2023$11,390+1.6%
2022$11,216-5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924