Skip to content

146 Baldwin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 3, 2004

Property Information

Block721
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage2,958
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,700
23%
Improvement Value:$377,800
77%
Total Assessment$490,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,638+3.8%
2024$16,030+4.0%
2023$15,416+1.6%
2022$15,181+26.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,958DeedBook 6087, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1925