Skip to content

15 Beekman StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 29, 2005

Property Information

Block721
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,868
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
22%
Improvement Value:$385,400
78%
Total Assessment$494,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,777+3.8%
2024$16,164+4.0%
2023$15,545+1.6%
2022$15,308+31.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,868DeedBook 6247, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1922