Skip to content

17 Beekman StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block721
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,104
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,700
29%
Improvement Value:$272,400
71%
Total Assessment$385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,063+3.8%
2024$12,585+4.0%
2023$12,104+1.6%
2022$11,919+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,104DeedBook 20211, Page 40968

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5955, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1925