Skip to content

37 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Apr 18, 2020

Property Information

Block721
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,838
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,700
25%
Improvement Value:$333,300
75%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,128+3.8%
2024$14,575+4.0%
2023$14,018+1.6%
2022$13,804+27.2%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft2,838DeedBook 20200, Page 41953

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 12138, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1911