Skip to content

1 Mill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block811
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage3,530
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,700
25%
Improvement Value:$419,300
75%
Total Assessment$560,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,995-13.4%
2024$21,938+4.0%
2023$21,099+1.6%
2022$20,777+2.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 12456, Page 2276Recorded9/11/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel