Skip to content

56 Summit AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block725
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,436
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,500
36%
Improvement Value:$237,300
64%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,510+3.8%
2024$12,052+4.0%
2023$11,591+15.5%
2022$10,040-10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,436DeedBook 20210, Page 20792

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 20160, Page 12450Recorded2/10/2016

Property Sale

Sale
$209,910
DeedBook 5755, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1940