Skip to content

16 Beekman StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block728
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,192
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,100
21%
Improvement Value:$402,900
79%
Total Assessment$511,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,333+3.8%
2024$16,699+4.0%
2023$16,061+1.6%
2022$15,815+30.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft3,192DeedBook 20230, Page 35936

Property Sale

SaleMulti
$367,000
DeedBook 12256, Page 9408

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 5935, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1924