Skip to content

2 Gillespie RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block731
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,892
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,400
31%
Improvement Value:$243,600
69%
Total Assessment$354,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,008+3.8%
2024$11,569+4.0%
2023$11,126+1.6%
2022$10,956-7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,892DeedBook 6065, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1924