Skip to content

96 Curtis StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 22, 2018

Property Information

Block731
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,245
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,800
37%
Improvement Value:$177,800
63%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,586+3.8%
2024$9,235+4.0%
2023$8,882+1.6%
2022$8,746-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,245DeedBook 20180, Page 99223

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,245DeedBook 12492, Page 9135Recorded4/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1938