Skip to content

107 Curtis StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block732
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,104
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,800
43%
Improvement Value:$162,800
57%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,721+3.8%
2024$9,366+4.0%
2023$9,008+1.6%
2022$8,870-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$438,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 20240, Page 62632

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5585, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1924