Skip to content

97 Irving TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2012

Property Information

Block733
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,550
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,600
27%
Improvement Value:$378,100
73%
Total Assessment$517,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,560+3.8%
2024$16,918+4.0%
2023$16,271+1.6%
2022$16,023+14.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948