Skip to content

50 Gillespie RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 22, 2023

Property Information

Block733
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,170
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
43%
Improvement Value:$175,000
57%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,359+3.8%
2024$9,980+4.0%
2023$9,599+1.6%
2022$9,452+6.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,170DeedBook 20230, Page 53765

Property Sale

Sale
$314,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 20180, Page 69453Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 12538, Page 1273Recorded2/17/2015

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 12416, Page 7965

Property Built

Built

Year Built: 1948