Skip to content

79 Irving TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 11, 2025

Property Information

Block733
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,392
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,800
38%
Improvement Value:$203,000
62%
Total Assessment$326,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,085+3.8%
2024$10,680+4.0%
2023$10,271+1.6%
2022$10,114+6.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 20250, Page 39947

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12336, Page 4838

Property Built

Built

Year Built: 1926