Skip to content

37 Elston StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 20, 2019

Property Information

Block825
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,122
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
30%
Improvement Value:$304,300
70%
Total Assessment$433,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,704+3.8%
2024$14,167+4.0%
2023$13,625+1.6%
2022$13,417+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,594DeedBook 20190, Page 29028

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,122DeedBook 20180, Page 22051Recorded3/12/2018

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1942