Skip to content

76 Gillespie RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1946

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 5, 2008

Property Information

Block734
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,144
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
41%
Improvement Value:$186,200
59%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,739+3.8%
2024$10,346+4.0%
2023$9,951+1.6%
2022$9,799+16.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 12140, Page 7355

Property Built

Built

Year Built: 1946