Skip to content

72 Gillespie RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 12, 1990

Property Information

Block734
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,612
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
43%
Improvement Value:$169,700
57%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,179+3.8%
2024$9,807+4.0%
2023$9,432+1.6%
2022$9,288-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 5132, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1927