Skip to content

161 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2025

Property Information

Block752
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,647
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,800
39%
Improvement Value:$199,700
61%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,143+3.8%
2024$10,735+4.0%
2023$10,325+1.6%
2022$10,167-1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$227,161
DeedBook 5950, Page 182

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 5695, Page 523

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5063, Page 218

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924