Skip to content

22 Plymouth CtNutley, NJ 07110

Built 1949

Last Sale Date
Dec 6, 2054

Property Information

Block752
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,800
48%
Improvement Value:$166,000
52%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+3.8%
2024$10,451+4.0%
2023$10,051+1.6%
2022$9,898+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 5820, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1949