Skip to content

19 Plymouth CtBloomfield, NJ 07003

Built 1949

Last Sale Date
Aug 24, 2049

Property Information

Block752
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,900
47%
Improvement Value:$180,300
53%
Total Assessment$342,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,109+3.8%
2024$10,703+4.0%
2023$10,293+1.6%
2022$10,136+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20240, Page 3918

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20180, Page 80018Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5399, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1949