Skip to content

121 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1957

Last Sale Date
Feb 6, 2058

Property Information

Block752
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,070
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,600
37%
Improvement Value:$240,100
63%
Total Assessment$382,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,981+3.8%
2024$12,507+4.0%
2023$12,028+1.6%
2022$11,845-4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,070DeedBook 12565, Page 3632

Property Built

Built

Year Built: 1957