Skip to content

14 Pilgrim Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1963

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 7, 2003

Property Information

Block752
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,998
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,700
37%
Improvement Value:$266,300
63%
Total Assessment$424,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,382+3.8%
2024$13,856+4.0%
2023$13,326+1.6%
2022$13,123-7.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,998DeedBook 5992, Page 730

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5819, Page 474

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4775, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1963