Skip to content

9 Andrew CtBloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block752
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,998
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,500
37%
Improvement Value:$262,300
63%
Total Assessment$418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,206+3.8%
2024$13,686+4.0%
2023$13,163+1.6%
2022$12,962-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,998DeedBook 6095, Page 745

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971