Skip to content

17 Andrew CtBloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 29, 1990

Property Information

Block752
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage3,527
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,700
29%
Improvement Value:$402,500
71%
Total Assessment$568,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,273+3.8%
2024$18,569+4.0%
2023$17,859+1.6%
2022$17,586-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft3,527DeedBook 5131, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1971