Skip to content

10 Andrew Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2015

Property Information

Block752
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,944
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,700
39%
Improvement Value:$246,200
61%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,700+3.8%
2024$13,199+4.0%
2023$12,695+1.6%
2022$12,501-6.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5153, Page 738

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971