Skip to content

195 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$70,500
Last Sale Date
Nov 15, 1979

Property Information

Block752
Lot86
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,700
37%
Improvement Value:$217,500
63%
Total Assessment$345,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,459+3.9%
2024$11,031+5.3%
2023$10,474+1.6%
2022$10,310-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,500

To:

Sq Ft1,368DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973