Skip to content

25 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Apr 12, 2013

Property Information

Block753
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,638
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,200
35%
Improvement Value:$229,600
65%
Total Assessment$353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,001+3.8%
2024$11,562+4.0%
2023$11,120+1.6%
2022$10,950+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 12431, Page 3430

Property Sale

Sale
$213,180
DeedBook 5981, Page 598

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5292, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1930