Skip to content

65 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 1996

Property Information

Block753
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,016
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,400
43%
Improvement Value:$207,400
57%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,340+3.8%
2024$11,889+4.0%
2023$11,434+1.6%
2022$11,260-8.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946