Skip to content

73 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Date
Apr 13, 2067

Property Information

Block753
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,440
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
38%
Improvement Value:$201,000
62%
Total Assessment$325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,781+3.9%
2024$10,378+4.1%
2023$9,971+1.6%
2022$9,815-11.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 20260, Page 7234

Property Built

Built

Year Built: 1927