Skip to content

23 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Sep 18, 1979

Property Information

Block753
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,460
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
38%
Improvement Value:$206,300
62%
Total Assessment$330,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,961+3.9%
2024$10,551+4.1%
2023$10,138+1.6%
2022$9,979-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000

To:

Sq Ft1,460DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1932