Skip to content

3 Joralemon StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block753
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,968
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
32%
Improvement Value:$272,200
68%
Total Assessment$402,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,643+3.8%
2024$13,144+4.0%
2023$12,641+1.6%
2022$12,448+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,944DeedBook 20220, Page 29733

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 20190, Page 39238Recorded4/29/2019

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928