Skip to content

17 Gillespie RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block730
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,112
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,800
27%
Improvement Value:$289,100
73%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,361+7.1%
2024$12,480-7.2%
2023$13,455+1.6%
2022$13,250+27.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4991, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1941