Skip to content

37 Jamie Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2006

Property Information

Block753
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,700
38%
Improvement Value:$276,000
62%
Total Assessment$443,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,050+3.8%
2024$14,500+4.0%
2023$13,945+1.6%
2022$13,733+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973