Skip to content

5 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2005

Property Information

Block781
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,162
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,200
38%
Improvement Value:$191,100
62%
Total Assessment$308,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,458+3.8%
2024$10,075+4.0%
2023$9,690+1.6%
2022$9,542-11.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930