Skip to content

238 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2015

Property Information

Block901
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,159
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
36%
Improvement Value:$245,600
64%
Total Assessment$382,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,961+3.8%
2024$12,487+4.0%
2023$12,009+1.6%
2022$11,826+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5459, Page 846

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5415, Page 3

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5214, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1924