Skip to content

47 Mill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2005

Property Information

Block811
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,203
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,600
40%
Improvement Value:$210,000
60%
Total Assessment$349,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,858+3.8%
2024$11,425+4.0%
2023$10,988+1.6%
2022$10,820-1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5020, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1923