Skip to content

44 Cambridge RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block785
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,278
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,800
38%
Improvement Value:$394,700
62%
Total Assessment$633,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,488+3.8%
2024$20,703+4.0%
2023$19,911+25.6%
2022$15,856-2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$735,000

To:

Sq Ft2,278DeedBook 20201, Page 1512

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,925DeedBook 20200, Page 15560Recorded2/10/2020

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,925DeedBook 20180, Page 84379Recorded9/28/2018

Property Built

Built

Year Built: 1954