Skip to content

20 Cambridge RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$912,500
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block785
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,417
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,500
41%
Improvement Value:$340,500
59%
Total Assessment$577,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,572+3.8%
2024$18,856+4.0%
2023$18,135+1.6%
2022$17,858-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$912,500

To:

Sq Ft2,417DeedBook 20250, Page 62293

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,417DeedBook 12514, Page 1395

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 12132, Page 5020

Property Built

Built

Year Built: 1950