Skip to content

113 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block729
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,320
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
27%
Improvement Value:$356,900
73%
Total Assessment$490,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,631+3.8%
2024$16,023+16.0%
2023$13,813+1.6%
2022$13,603-6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft2,320DeedBook 20220, Page 70876

Property Built

Built

Year Built: 1950