Skip to content

325 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block786
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,698
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,200
50%
Improvement Value:$215,100
50%
Total Assessment$434,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,731+3.8%
2024$14,193+4.0%
2023$13,650+1.6%
2022$13,442-12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,698DeedBook 20180, Page 79064

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5544, Page 861

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953