Skip to content

309 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2005

Property Information

Block786
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,340
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,000
55%
Improvement Value:$177,600
45%
Total Assessment$394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,385+3.8%
2024$12,896+4.0%
2023$12,402+1.6%
2022$12,213-10.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5583, Page 409

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953