Skip to content

303 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 14, 1981

Property Information

Block786
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,652
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,100
50%
Improvement Value:$220,100
50%
Total Assessment$438,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,614+3.9%
2024$14,070+4.1%
2023$13,523+1.6%
2022$13,312-10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,652DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951