Skip to content

5 Stonehouse RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1940

Last Sale Price
$577,500
Last Sale Date
Jul 26, 2012

Property Information

Block788
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,544
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,600
41%
Improvement Value:$341,800
59%
Total Assessment$579,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,653+3.8%
2024$18,935+4.0%
2023$18,211+1.6%
2022$17,932-7.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$577,500

To:

Sq Ft2,544DeedBook 12385, Page 8754

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 6067, Page 51

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940