Skip to content

31 Stonehouse RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block788
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,483
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,000
35%
Improvement Value:$432,700
65%
Total Assessment$665,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,581+3.8%
2024$21,755+4.0%
2023$20,923+1.6%
2022$20,603+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft2,483DeedBook 20200, Page 85719

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft2,483DeedBook 20190, Page 62166Recorded7/9/2019

Property Sale

Sale
$542,000
DeedBook 12221, Page 7724

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4917, Page 984

Property Built

Built

Year Built: 1942