Skip to content

67 Augustus StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Nov 22, 2011

Property Information

Block792
Lot104
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,357
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
33%
Improvement Value:$256,600
67%
Total Assessment$385,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,086+3.8%
2024$12,608+4.0%
2023$12,126+1.6%
2022$11,941+22.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft1,357DeedBook 12337, Page 8906

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6242, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1930