Skip to content

20-24 Clark PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block792
Lot118
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
43%
Improvement Value:$172,700
57%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,240+3.8%
2024$9,866+4.0%
2023$9,489+1.6%
2022$9,344-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 20180, Page 52211

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 20180, Page 15043Recorded2/20/2018

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 5026, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1930